Copyright 2018 - Ekip Tiyatrosu

 

PEDRO CALDERÓN DE LA BARCA

17 Ocak 1600 tarihinde, Madrid’de doğdu. Lope de Vega'yla birlikte, İspanyol edebiyatının Altın Çağ'daki iki dev oyun yazarından biridir. Rönesans ve Barok olmak üzere iki döneme ayrılan İspanyol Altın Çağı'na Barok Tiyatro’yu getiren şahsiyet olarak bilinir. Kimi kaynaklara göre, yazdığı oyun sayısı 200’den fazladır. Oyunlarında genellikle inanç ve onur temalarını işlemiştir. Ölümü, Altın Çağ'ın da sonu kabul edilir.

Calderón, soylu bir İspanyol ailesine mensuptu. 10 yaşında annesini, 15 yaşındaysa babasını kaybedince Cizvitler tarafından yetiştirildi. Alcala ve Salamanca üniversitelerinde din hukuku okurken edebiyata yöneldi. Bilinen ilk şiirleri 1620’de Lope de Vega’nın dikkatini çekti. Bilinen ilk oyunu “Amor, honor y poder” (Aşk, Onur ve Güç) Madrid’de 1623’te sahnelendi.
1625’te orduya katıldı ve uzun süre askerlik yaptı. Bu yıllar onun için verimli bir yazarlık dönemi oldu. 1630’a kadar yazdığı 15 oyun vardır. En çok sahnelenen oyunlarından “La dama duende” (Sadık Kadın) ve “Eco y Narciso”yu (Yankı ile Nergis) bu dönemde yazmıştır. 1631-1632’de ünlü oyunu “La vida es sueño”ı (Hayat Bir Rüyadır) kaleme aldı. 1634’te Kral IV. Felipe, Madrid’de yaptırdığı Buen Retiro sarayının açılışını Calderón’un bir oyunu ile kutladı. Calderón, sarayın tiyatro yapımlarında yönetmenlik yaptı.

1640’ta Katalonya’daki bir ayaklanmayı bastırmak üzere düzenlenen bir askeri harekâta katıldı ve elinden yaralandı. Bir süre sonra, sağlığının el vermemesi nedeniyle askerliği bıraktı. Önce IV. Felipe’nin annesi Kraliçe Isabel’in, ardından da oğlu Carlos’un ölümü üzerine yas nedeniyle tiyatrolar kapatılmıştı (1644-1649). Calderón, 1646-1650 arasında Alba Dükü’nün hizmetine girdi. 1651’de rahip olarak Kilise’ye girdi. Yas dönemi bitmiş, tiyatrolar yeniden açılmıştı ancak bu tarihten sonra yalnız saray törenleriyle ilgili oyunlar ve dinsel oyunlar yazdı. 1653’ten itibaren Toledo’da din adamı olarak görev yaptı. 1663’te saraya Baş Vaiz olarak atandı ve bu görevi ölümüne dek sürdürdü. 25 Mayıs 1681 tarihinde, Madrid’de öldü.


Bu yazı, tr.wikipedia.org adresinden alınmıştır. Orijinal kaynağa ulaşmak için tıklayın.